Lakrits- och hallonpannacotta
Traditionell italiensk efterrätt med lakrits
(4 portioner)
Ingredienser
- Hallonpannacotta
- 2 dl grädde
- 2 dl färska eller frysta hallon
- 2 msk strösocker
- 1 gelantinblad
- Lakritspannacotta
- 2 dl grädde
- 2 msk saltlakritspulver från Asien
- 2 msk strösocker
- 1 gelatinblad
Tillagning
- Hallonpannacottan är gjord på halva receptet två gånger för att skapa de olika lagren. Det går utmärkt att bara göra två lager om man vill spara tid.
- Hallonpannacotta
- 1. Lägg gelatinbladen i kallt vatten i fem minuter.
- 2. Värm upp grädden, hallon och socker i en kastrull, ta av från värmen efter första bubblan. Sila av vätskan för att slippa alla kärnor.
- 3. Krama ur vattnet ur gelatinbladet och rör ner det i den varma gräddblandningen tills det är helt upplöst. Häll upp på glas och ställ i kylen i ca 30 minuter och det stelnat lite.
- Lakritspannacotta
- 1. Lägg ett gelatinblad i kallt vatten i 5 minuter.
- 2. Blanda grädde, lakritspulver och socker i en kastrull, värm upp och ta av från plattan efter första bubblan. Lös upp gelatinbladet i blandningen.
- 3. Fyll glassen med lakritspannacottan och låt stelna helt i kylen. Servera med hallon och små maränger och kryddgrönt.
PRODUKTER I RECEPTET
Matlagning och bakning
90kr